Metody wewnątrznaczyniowe polegają na zamknięciu światła chorego naczynia za pomocą wysokiej temperatury lub środków chemicznych niszczących naczynie od środka. Zamykanie naczyń środkiem chemicznym to skleroterapia omówiona w oddzielnym rozdziale.
Metody zamykania naczyń wysoką temperaturą wykorzystują do tego celu światło lasera EVLA (endovenous laser ablation) lub fale radiowe RFA (radio frequency ablation).
LASER - EVLA- światło lasera o temperaturze powyżej 800 °C podgrzewa krew co powoduje uszkodzenie ściany naczynia od wewnątrz. Efektem tego jest zamkniecie a następnie zwłóknienie leczonego odcinka naczynia. Również samo światło lasera uszkadza bezpośrednio ścianę naczynia. W miarę wprowadzania laserów nowszej generacji wzrasta skuteczność tej metody.
Ablacja (zamkniecie) falą radiową RFA
W tej metodzie ściana naczynia jest w sposób kontrolowany podgrzewana do 120 °C. Bezpośrednie uszkodzenie naczynia (bez pośrednictwa rozgrzanej krwi jak w EVLA) skutkuje (powoduje) jego zamknięciem.
Metody wewnątrznaczyniowe są bezpieczniejsze, bardziej skuteczne oraz bardziej "przyjazne" dla pacjenta w porównaniu do operacji klasycznych. Wykonywane są w znieczuleniu miejscowym co pozwala na natychmiastowe uruchamianie pacjenta po operacji. Nawet jeśli równocześnie usuwane są dodatkowo żylaki pacjent najczęściej może wyjść do domu po 2-ch godzinach po zabiegu. W okresie pooperacyjnym, ze względu na miejscowe znieczulenie oraz niewielkie uszkodzenie tkanek otaczających pacjent prawie nie odczuwa dolegliwości. Zwykle następnego dnia funkcjonuje bez środków przeciwbólowych. Ilość powikłań w postaci krwiaków, uszkodzeń nerwów czy trwałych przebarwień jest mniejsza niż przy zabiegach klasycznych. Dla wielu pacjentów nie bez znaczenia jest możliwość uniknięcia znieczulenia przewodowego ze względu na strach przed ukłuciem i jego powikłaniami. Lepsze są też wyniki odległe tj. mniejsza ilość nawrotów, zaburzeń czucia oraz lepszy efekt kosmetyczny. Skłaniają one do coraz bardziej powszechnego stosowania EVLA i RFA w leczeniu żylaków kończyn dolnych.
W wielu krajach europejskich metody te stają się standardem postępowania w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej.
Jarosław Rosochacki
Niniejsza strona ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie informacje na niej zawarte mają charakter jedynie poglądowy. Zakres
koniecznych badań, wyników ew. operacji itp. może się różnić od podanych ze względów na poszczególne osoby. Informacje
potwierdzone można uzyskać jedynie po odbyciu indywidualnej konsultacji lekarskiej.