FLEBO Specjalistyczne Centrum Medyczne

Jak to działa?

Czyli co powoduje, że krew wraca do serca pomimo niskiego ciśnienia panującego w żyłach? Jest kilka mechanizmów powodujących, że nasza krew potrafi się wspiąć z powrotem na wysokość 1.5 m do prawego przedsionka serca.

Po pierwsze - zastawki. Żyły w kończynach dolnych posiadają zastawki. Powodują one, że krew przemieszczająca się w kierunku do serca nie może cofnąć się z powrotem w dół. Sprawność zastawek jest warunkiem prawidłowego przepływu krwi.

Pompa mięśniowa - goleni oraz w mniejszym stopniu uda i stopy. W czasie chodzenia skurcz mięśni łydki powoduje wyciśnięcie krwi w kierunku do serca a sprawne zastawki zapobiegają cofaniu się krwi z powrotem. Podobnie, choć słabiej, działają mięśnie uda i stopy. Pompa stawowa - ruchy w stawie skokowym oraz ucisk splotów żylnych stopy.

Mniejszy wpływ na przepływ mają - ucisk pulsujących tętnic na towarzyszące naczynia żylne, zasysanie krwi przez prawy przedsionek oraz przez ciśnienie w klatce piersiowej wywołane ruchami przepony oraz resztkowy przepływ krwi po pokonaniu naczyń włosowatych.

Tak więc dla prawidłowego przepływu krwi w żyłach kończyn dolnych zasadnicze znaczenie mieć będzie sprawność pompy mięśniowej, zastawek oraz drożność naczyń żylnych.

Jarosław Rosochacki

Niniejsza strona ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie informacje na niej zawarte mają charakter jedynie poglądowy. Zakres
koniecznych badań, wyników ew. operacji itp. może się różnić od podanych ze względów na poszczególne osoby. Informacje
potwierdzone można uzyskać jedynie po odbyciu indywidualnej konsultacji lekarskiej.


Zastrzeżenia prawne