FLEBO Specjalistyczne Centrum Medyczne

Skleroterapia

Skleroterapia to nieoperacyjna metoda leczenia żylaków polegająca na podaniu do światła naczynia substancji chemicznych powodujących jego zamknięcie(obliterację). Zabieg znajduje zastosowanie zarówno do leczenia żylaków jak i teleangiectazji (pajączków).

Metodę tę stosuje się od lat, zmieniały się jedynie środki, którymi próbowano zamykać naczynia. Obecnie do najczęściej stosowanych należy Aetoxysclerol i Fibro-Vein.

Do skleroterapii kwalifikują się zarówno drobne pajączki jak i żyły większego kalibru. Jest często stosowana w leczeniu żylaków nawrotowych, niewydolnych perforatorów a czasami głównych pni żył powierzchownych kończyn dolnych.

Przeciwwskazania do skleroterapii to alergia na środek obliterujacy, czynne zapalenie żył, ciąża, szczególnie w trzecim trymestrze, karmienie piersią, zakażenia skóry oraz niedokrwienie kończyn.

Najbardziej popularne zastosowanie skleroterapii to likwidowanie drobnych naczyń (pajączków) ze wskazań estetycznych. Ale w gabinecie flebologa często jest to metoda wykorzystywana alternatywnie do leczenia operacyjnego. U osób starszych, obciążonych kardiologicznie, które nie kwalifikują się do leczenia operacyjnego można uzyskać dobry efekt leczniczy przez wstrzykiwanie do światła żylaków specjalnie przygotowanej pianki. Dzięki niej można zamykać drobne naczynia powodujące często kłopotliwe krwawienia jak i niewydolne pnie żylne. Na filmie pokazanym obok widać jak pianka wypełnia drobne naczynia w skórze.

Leczenie, szczególnie licznych zmian, wymaga kilku wizyt w gabinecie flebologa, a w czasie wizyt kontrolnych czasami opróżniania zalegających w naczyniach skrzepów krwi.

Po zabiegu pacjentka nosi przez kilka tygodni specjalnie dopasowane pończochy ze stopniowanym uciskiem. Niektórym pacjentom zaleca się zamiast pończoch stosowanie opasek elastycznych.

Po zabiegu skleroterapii mogą wystąpić powikłania takie jak: reakcja uczuleniowa, przebarwienia skóry, które zwykle ustępują po kilku tygodniach choć czasami utrzymuje się bardzo długo, martwica skóry w okolicy wkłucia, tworzenie nowych naczyń (neoteleangiectazje), zapalenie żył powierzchownych i głębokich. Poważne powikłania zdarzają się wyjątkowo rzadko ale tak jak przy wszystkich procedurach zabiegowych należy o nich pamiętać podejmując decyzje o leczeniu.

Wyniki:

W wyniku skleroterapii uzyskujemy zamknięcie około 70% leczonych naczyń. Wtedy zabieg wymaga powtórzenia. U około 10% pacjentów efekt leczenia nie jest zadowalający. Należy jednak podkreślić, że wiele pań, zmniejszenie ilości poszerzonych naczynek o ? ocenia bardzo pozytywnie.

Niewątpliwym atutem metody jest możliwość jej powtarzania. Jest to ważne, bo pajączki, które są jednym z objawów niewydolności żylnej mogą pojawić się po pewnym czasie.

Jarosław Rosochacki

Niniejsza strona ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie informacje na niej zawarte mają charakter jedynie poglądowy. Zakres
koniecznych badań, wyników ew. operacji itp. może się różnić od podanych ze względów na poszczególne osoby. Informacje
potwierdzone można uzyskać jedynie po odbyciu indywidualnej konsultacji lekarskiej.


Zastrzeżenia prawne