FLEBO Specjalistyczne Centrum Medyczne

Dlaczego to nie działa?

Tak jak wyjaśniałem w poprzedniej części dla prawidłowego krążenia krwi w naczyniach żylnych niezbędna jest sprawność zastawek, pompy mięśniowej oraz drożność układu żylnego. Na każdy z tych elementów ma wpływ wiele czynników:

- wrodzonych - budowa ściany naczynia żylnego oraz jej obniżone napięcie, wrodzony brak lub niesprawność zastawek,

- nabytych - choroby upośledzające drożność naczyń i uszkadzające zastawki np. zakrzepowe zapalenie żył, choroby upośledzające sprawność pompy mięśniowej np. ograniczenie ruchomości w stawach, płaskostopie, zaniki mięśniowe i wiele innych.

Uważa się, że przyczyną tworzenia się żylaków pierwotnych jest nadmierna wiotkość ściany naczynia żylnego uwarunkowana genetycznie, choć poddająca się działaniu również czynników zewnętrznych np. hormonalnych, która doprowadza do rozciągnięcia się ściany naczynia aż zastawka nie jest w stanie zamknąć całego jej światła. Doprowadza to do cofania się strumienia krwi w żyle czyli refluksu, powstania na obwodzie zastoju krwi i nadciśnienia żylnego.

Przyczyną powstawania żylaków wtórnych jest niedrożność żył spowodowana zakrzepicą. Krew nie mogąc płynąć przez zamknięte naczynie szuka naczyń omijających niedrożny odcinek. Przeciążenie tych naczyń skutkuje powstaniem żylaków, których nieroztropne usunięcie może znacznie nasilić dolegliwości związane z zastojem żylnym.

Przyczyną powstawania żylaków może być również niewydolność żył przeszywających, które fizjologicznie powodują przepływ krwi z układu powierzchownego do głębokiego. Uszkodzenie zastawki perforatora skutkuje odwróceniem przepływu i nadciśnieniem w układzie żył powierzchownych. O tym co z tego wszystkiego wynika dla kończyny w części następnej.

Jarosław Rosochacki

Niniejsza strona ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie informacje na niej zawarte mają charakter jedynie poglądowy. Zakres
koniecznych badań, wyników ew. operacji itp. może się różnić od podanych ze względów na poszczególne osoby. Informacje
potwierdzone można uzyskać jedynie po odbyciu indywidualnej konsultacji lekarskiej.


Zastrzeżenia prawne