FLEBO Specjalistyczne Centrum Medyczne

Nieco historii

JAROSŁAW ROSOCHACKI

Przewlekła niewydolność żylna towarzyszy ludziom od zarania dziejów. Pisali o niej już starożytni mędrcy, badano jej przyczyny przez stulecia i nadal wiedza o mechanizmach jej powstawania jest niepełna. Na początku proponuję trochę ciekawych informacji co sądzono w przeszłości o tej chorobie i jak próbowano ją leczyć.

Pierwszą informację o żylakach zawiera papirus Ebersa napisany 3500 lat temu. Tysiąc lat później Hipokrates (460-377r.pne) opisał związek owrzodzeń podudzi z żylakami oraz wprowadził bandażowanie nóg jako metodę leczenia. Podobne metody zalecał inny wielki medyk starożytności Celsus (25r.pne-50r.ne).Inny słynny lekarz Galen zalecał polewanie owrzodzeń winem, dziś wielu stosuje tą metodę z upodobaniem wewnętrznie, ale jak i wtedy, bez dobrego efektu.

Średniowiecze nie przyniosło żadnych cennych teorii, uważano, że żylaki i owrzodzenia powstają w wyniku gromadzenia się soków(łac. humores) co u kobiet miało mieć miejsce w czasie ciąży, a u mężczyzn, co ciekawe, w wyniku melancholii. Teoria ta skutkowała od czasów Avicenny(980-1037) aż do połowy XIX w. zaleceniami niegojenia owrzodzeń przez które organizm ,,oczyszczał się,, ze złych soków. Zadziwiające jest jak błędnie oceniali choroby żył lekarze prawie nam współcześni a jak trafnie , w świetle współczesnej wiedzy, starożytni mistrzowie. Bandażowanie nóg, unikanie pozycji stojącej czy jazdy konnej zalecają współcześnie flebolodzy tak jak czynił to Hipokrates 2,5 tysiąca lat temu.

W drugiej połowie XIX w oraz w wieku XX opisano i wytłumaczono związek pomiędzy funkcją zastawek w żyłach, obecnością żył przeszywających a prawidłowym krążeniem. Próbowano także wytłumaczyć obecność żylaków niewydolnością zastawek, żył przeszywających oraz przebytymi zapaleniami żył. Teorie te ścierają się do dziś poszerzone o badania mikrokrążenia oraz badania na poziomie molekularnym.

Nasza wiedza o mechanizmach doprowadzających do chorób żył jest nadal niedoskonała choć postęp metod diagnostycznych pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość. Można powiedzieć po 2 tysiącach lat ruszyliśmy do przodu!!!

Jarosław Rosochacki

Niniejsza strona ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie informacje na niej zawarte mają charakter jedynie poglądowy. Zakres
koniecznych badań, wyników ew. operacji itp. może się różnić od podanych ze względów na poszczególne osoby. Informacje
potwierdzone można uzyskać jedynie po odbyciu indywidualnej konsultacji lekarskiej.


Zastrzeżenia prawne